Cildiniz amacıyla günlük genel bakım talimatları | AskKenti

Cildiniz amacıyla günlük genel bakım talimatları

yorum yok
4.314 okuma
15 Ocak, 2018

Cilt Yapısı
İnsan derisi üç katmandan meydana gelir: epidermis, derma (cilt), subkutan yağ dokusu. Çevresel etkilere maruz kalan dış tabakaya epidermis denir. Bu tabakanın kalınlığı ortalama 0.3-1 mm’dir. En ince epidermis göz kapaklarındadır ve en kalın epidermis tabakası ellerin ve alt ekstremitelerin elindedir.

Epidermisin kendisi birkaç katmandan oluşur. Alt hücrelerin katmanları devamlı ayrılır ve yukarı doğru hareket eder; Belirli bir süre sonra, bu hücreler küçük parçacıklar durumunda derinin tepesinden ölürler. Mikroskopta baktığınızda cildin yüzeyinden çıkan ufak tozları görebilirsiniz – sadece ölü hücreler. Cilt yüzeyinde olan bu ölü hücreler cildin derinliklerine ve ayrıca kremlere, maskelere, vb. Nefes alabilirler. Bu tür maddelerin içerdiği maddelerin deriye nüfuz etmesini önler. Bu amaçla periyodik olarak cilt yüzeyinden ölü hücreleri çıkarmak amacıyla hurda ve ya soyma kullanmak gereklidir. Bu cildin bir tür temizlenmesidir.
Epidermis hücrelerinin tam yenilenmesi 26-28 gün içerisinde gerçekleşir. Bu amaçla, cilt bakımı için kozmetik ilaçlar

(kremler, maskeler, vb.) fazla hızlı değildir. Bu etki yalnızca eski cilt hücrelerini iyileştirici bileşenlere maruz bırakılan yeni hücrelerle (ör. 1 ay sonra) değiştirdikten sonra meydana çıkar.
Bilim adamları buluğ ardından cilt yaşlanmasının başladığını keşfetti. Bu amaçla, genç ve sağlıklı, 17-18 yaşları arasındaki cildin derli toplu bakımına gerekseme duyulmaktadır. 25-30 yaş arasındaki cildin yaşlanmasına bağlı olarak spesifik vasıtalar (gençleştirici kremler, maskeler, masaj, spesifik jimnastik, vb.) Kullanmak önemlidir.

Derma (cilt kendisi) derinin daha kalınca bir tabakasıdır (2,5 mm’ye kadar). Derma , çapraz renkte olan ve cildimizin “sıkıştırıldığı” emsalsiz bir karkas oluşturan protein kollajen ve elastin liflerinden oluşur. Cildin cilt ve elastikiyeti, ya da kırışıklıklar ve canlılık kusuru, bu liflerin haline bağlıdır. Kolajen elyafları ayrıca nemi emer ve nemlendirir. Ne kadar çok nemi içeriyorsa, onlar daha yumuşak ve elastiki görünürler.
Türev tabakanın ikinci önemli vazifesi, epidermise oksijen ve besin maddeleri (vitaminler, proteinler, mineraller, mikro elementler ve amino asitler) sağlamaktır. Epidermis kan damarları içermez. Derma tabakası gıdalar açısından zengindir, zira büyük kılcal damarlılardan zengintir. Epidermis ve türevleri birbirleriyle yakından orantılıdır. Bununla birlikte, insan organizması ile olan bu temas giderek zayıflamayı şiddetlendirir. Sonuç olarak , epidermis tabakası giderek oksijen ve gıda maddeleri alır, bu yüzden cilt yaşlanır.

Cilt çeşitleri
Su-yağ dengesinin durumuna bağlı olarak, aşağıdaki yüz derisi türleri ayırt edilir: Normal cilt; kuru cilt; yağlı cilt; komplike cilt. Bir şahıs cilt türünü nasıl ayırabilir? Bunu gerçekleştirme için şunları yapmanız icap eder:

Yüzünüzü kozmetik süt ile yıkayın.
Bir saat bekle.
Cildinizde bir sıkma hissi bulunduğunu unutmayın?
İnce kağıdın bir kısmını (örnek olarak sigara kağıdı) alın ve cildinizin değişik bölgelerine (çeneler, yanaklar, alın, burun) sıkın.
Ardından, bu kağıdı hafif tutun ve üstüne yağ izi olup olmadığını anlayın.
Eğer tüm kağıt parçalarında yağ izleri varsa, anlamına geliyor, sizin cildiniz yağlı cilt tarzına, eğer yağ izleri yalnızca alın, burun ve çeneye konmuş vereqlerde olursa, sizin cildiniz karma cilt tarzına, şayet yağ izleri hiçbir kağıt parçalarında olmaz ise, sizin cildiniz normal cilt tipine, Cildiniz sıkıştırma hissi gösteriyorsa, cildiniz kuru bir cilt türüdür.
Yüzünüzdeki cilt amacıyla günlük genel bakım prosedürleri
Yaklaşık 17-18 yaşları arasında cildinize derli toplu ve düzgün bir halde tedavi etmelisiniz . Cildin güzelliklerini ve gençliğini uzun süre koruyabilmenizi sağlar.
Her şeyden evvel, cildi hafif “tedavi” etmeyi öğrenmek önemlidir. Kozmetik ürünler, cildi düşürmeden veya çıkarmaksızın hafifçe ve yumuşak bir dokunuşla cilde uygulanmalıdır. Düzgün bir bakıma, kozmetik kremlere, maskelere ve iyi bir kaymadan sonra ellerinizi cildinize bırakmanız için diğer yollara ihtiyaç duymadan cildinize dokunmamaya çalışın!
Günlük cilt bakımı şunlardan meydana gelir: cilt hijyenikliği; nemlendirici cilt; cilt tonu; deri besleme; cilt koruma.

I. Cilt hijyenikliği
Günlük temizlik
Cilt temizliği günlük olarak (astar ve ya yüzey) ve derin uygulanır. Dairelerimizde günlük olarak kullandığımız su yüzün cildi için o denli iyi değil. İçindeki klor ve mineral tuzları cildin kurumasına yol açar. Ve en muhimi, bu bileşenler deriden cilt ve ter bezlerini çıkarıp kapatmalarına unsur olarak kimyasal tepkilere yol açar. Yüzünüzü sadece içme (şişe satılan) ve mineral (gazsız) sularla yıkamaya çalışın (elacsız kaldığında – qaynanmış sudan kullanın). Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın (oda ısısını aşmamak). Sadece yağlı derileri olan insanlar istisnadır. Bu ciltler önce yüzlerini ılık su ile yıkayıp nispeten soğuk suyla yakalamalıdır.
Sabunla yıkamaya gelince, kosmetoloqların genel raporu ve cildin tipinden bağımsız olarak, yüz derisinin sabunla yıkanması, çoğunluk ile öneri edilmez. Sabun yerine, özel jel ve özel köpükleştirici ajanların (“penka”) kullanılması daha uygundur. Her tip cilt için uzmanlar tarafından özel jel ve köpükleştiriciler geliştirilmiştir. Herkes yalnızca makul cilt türünü kullanmalıdır! Cildinizi her sabah 1 saatten çok su ile yıkamanız önerilir (yağlı cilt hariç, günde 2 kez suyla yıkanabilir).

Deriyi temizledikten sonra her sabah buzdolabında buz küplerinden yapılmış buz küpleri ile temkinli olabilir . Bu, kırışıklıkları düzeltmek ve cildinizin cilt değişim periyodunu geliştirmek için mükemmel bir yoldur

yanaklarda naturel olarak boşaltılır. Normal buza ek olarak, detaylı kerevizleri dondurmak amacıyla dondurmalar (kozmetik buz) kullanmak mümkün. Papatya, nane (yarpız), üçbarmaq (pişikdili), boymadərən (qanotu), adaçayı, ıhlamur ağacının çiçeği, altın gül yaprakları ve ya bu bitkilerin çeşitli tür karışımların hazırlanmış dəmləmələr daha başarılı etkiyi verir. Bir ya da birkaç sebze karışımından oluşan bir çorba kaşığı çim, termoslarda 1 fincan sıcak su ekleyip kaynatın. Bu demeyi 30 dakika beklettikten sonra soğutun, filtre edin ve buzdolabını bir dondurma kabına dökün. Demleme amacıyla ve ya haşlanmış sudan, ve ya şişe satılan içme suyu ya da gazsız mineral sudan istifade etmek gerekir. Cildin yüksek miktarda soğumasını önlemek için “sır” 2-3 dakika arasında olmamalıdır. Yüzünüzün derisinde buz dondurmaMasaj çizgilerinde (resme bakınız) ve dikkatli olun. Yağlı ve sorunlu, çok kuru ve hassas ciltlerde yüz “buzlu yıkama” kullanamazsınız!

Deriyi temizlemek ve kozmetikten kurtarmak amacıyla klasik suya kıyasla kozmetik “süt” kullanmak daha elverişlidir. Temizleme maddesi yüz, boyun ve göğüs bölgesine ortalama 2 dakika hafifçe masaj hareketleriyle parmak uçlarıyla maruz bırakılmalıdır. Sonra özel bir sünger (“sünger”) kullanın, temizleme maddesini cilden çıkarmak için ılık suyla ıslatılmış bir kerelik pompalar ve ya sıcak sıkıştırıcılar kullanın. Gerekirse, tene iki kez temizlik maddesini tekrarlayın.

Evde doğal cilt bakım maskesi yapımı için sayfayı tıklayınız


ReGoR

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Van Sohbet   Genel olarak Van sohbet sitelerine bağlanan kişilerin ...

aşkın gücü

Hayatın Anlamı Hayatımda yalnızca Tanrı ve dünya hakkında düşündüğüm ...

Aşkım Bir Rüya Gökyüzüne baktığımızda suratını görüyorum, senin ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?