Çocuklar İçin Sağlıklı Yemek nasıl olmalı?

yorum yok
41 okuma
2 Nisan, 2018

Çocuklar İçin Sağlıklı Yemek

Çocuklarınızın ve Gençlerinizin Daha Sağlıklı Olmasına Yardımcı Olması İçin Kolay İpuçları:

Abur cuburlar için akran baskısı ve televizyon reklamları, çocuklarınızın yokuş yukarı bir mücadele vermesini sağlayabilir. Kendi telaşlı programınızdaki faktör ve o kadar çok sayıda çocuğun diyetleri kolaylık sağlamak ve yemek yemekten zevk almaz. Ancak sağlıklı bir diyete geçmek çocukların sağlığını derinden etkileyebilir, enerjilerini dengelemeye, zihinlerini keskinleştirmeye ve hatta ruh hallerini düzeltebilir. Ve hayal ettiğinizden daha basit ve daha az zaman alıcı olabilir. Bu ipuçlarıyla, yemek zamanlarını bir savaş alanına dönüştürmeden sağlıklı beslenme alışkanlıklarını aşılayabilir ve çocuklarınıza sağlıklı, kendine güvenen yetişkinler yetiştirmek için en iyi fırsatı verebilirsiniz.

Sağlıklı gıdalar çocuklara nasıl yarar sağlar?
Sağlıklı beslenme, çocukların sağlıklı bir kilo almasına, bazı sağlık sorunlarından kaçınmasına, enerjilerini stabilize etmesine ve zihinlerini keskinleştirmesine yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet, çocuğun zihinsel ve duygusal iyilik hissi üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir ve depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, şizofreni ve DEHB gibi durumların önlenmesine yardımcı olur. İyi beslenme, çocuğun sağlıklı büyümesini ve gelişimini yetişkinliğe dönüştürebilir ve hatta gençlerde intihar riskini azaltmada bir rol oynayabilir. Çocuğunuz zaten bir zihinsel sağlık problemi teşhisi konduysa, sağlıklı bir diyet çocuğunuzun semptomları yönetmesine ve sağlığını kontrol altına almasına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın patates kızartması ve pizza için bir arzu ve brokoli ve havuçtan nefretle doğmadıklarını unutmamak önemlidir. Bu şartlanma, çocukların daha fazla sağlıksız gıda seçeneklerine maruz kalmasıyla zamanla gerçekleşir. Ancak, çocuklarınızın yiyecek isteklerini yeniden programlamak, böylece daha sağlıklı yiyecekler istemeleri mümkündür. Çocuklarınızın diyetlerine ne kadar sağlıklı ve besleyici seçimler yaparsanız o kadar çabuk, onları ömür boyu sürecek yiyeceklerle sağlıklı bir ilişki kurabilirler.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik edin
Yeni yürümeye başlayan çocuklar ya da gençler için, çocuklar en çok sevdikleri yiyecekler için doğal bir tercih geliştirirler. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek için zorluk, besleyici seçimlerin cazip hale getirilmesidir.

Belirli gıdalardan ziyade genel diyete odaklanın. Çocuklar daha az yemek yemeli, minimum işlenmiş yiyecekler – mümkün olduğunca doğal formuna yakın olan yiyecekler – ve daha az ambalajlanmış ve işlenmiş yiyecekler.

Rol model ol. Taklit etmek için çocukluk dürtüsü güçlüdür, bu yüzden patates cipsi ile uğraşırken çocuğunuzun sebze yemesini istemeyin.

Daha sağlıklı gıdaların tadını çıkarın. Örneğin, bir sığır yahnisine sebze ekleyin ya da patates püresi ile havuç püre haline getirin ya da elma dilimlerine tatlı bir daldırma ekleyin.

Evde daha fazla yemek pişirin. Restoran ve paket yemeklerin daha fazla şeker ve sağlıksız yağ katkısı vardır, bu yüzden evde yemek pişirmek çocuklarınızın sağlığı üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Büyük partiler yaparsanız, sadece birkaç kez yemek yapmak, ailenizi hafta boyunca beslemek için yeterli olabilir.

Çocukları yiyecek alışverişi yapmaya ve yemek hazırlamaya dahil edin . Onlara farklı yiyecekler ve gıda etiketlerini nasıl okuyacağınızı öğretebilirsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı içecek (su, süt, saf meyve suyu) elde edin, böylece çocuklar soda, patates kızartması ve kurabiyeler gibi sağlıksız atıştırmalıklardan kaçının.

Limit porsiyon boyutları. Çocuğunuzun plakayı temizlemesinde ısrar etmeyin ve asla bir ödül veya rüşvet olarak yiyecek kullanmayın.

 


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

saç bakımı HACIM VE PARLAKLIK Burada hacimli bir saç için neler ...

1:Herkes iki dakika dişlerini fırçalamalı! Herdecke Üniversitesi'nde diş ...

Sağlıklı beslenme yolları Sağlıklı Bir Diyet Planlamak, Keyfini Çıkarmak ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?