Diş bakımı – Herkes iki dakika dişlerini fırçalamalı?

yorum yok
32 okuma
11 Nisan, 2018

1:Herkes iki dakika dişlerini fırçalamalı!

Herdecke Üniversitesi’nde diş koruma ve önleyici diş hekimliği için başkanlık yapan Profesör Zimmer, “Bu battaniye tavsiyesi tenfiz değildir, çünkü ağızdaki bireysel durum herkes için farklıdır.” Bazı insanların dişlerini fırçalamak için sadece iki dakikaya ihtiyacı olabilir. Ancak diğerleri, beş dakika sürebilir. Bakteri plağının çıkartılması önemlidir – sadece içte ve dışta değil, çiğneme yüzeylerinde de. “Diş bakımında interdental boşlukları unutmaktan mutluluk duyarız. Burada, yiyecek parçacıkları proksimal çürükleri biriktirir ve destekleyebilir, yani, bitişik dişlerin arayüzlerinde diş çürümesi yapabilir, “diyor Profesör Zimmer. Fakat bunu diş ipi ve Zahnraumraumbürstchen, interdental fırçalar ile karşı koyabilirsiniz.

2. Efsane: Alçı başarısı için diş fırçasının türü çok önemli değil!

Düz bir kıl alanı veya birçok kıl fırça içeren bir fırça olsun – dişleriniz temiz olacak, birçok insan düşünecektir. Ama ondan uzak. “Çalışmalar bize fırça kafalarının serpiştirilmiş kısa ve uzun veya açılı kıllarla interdental boşluklarda daha iyi olduğunu ve dişeti sınırına ulaştığını gösteriyor. Bunlar özellikle çürük ve diş eti iltihabı veya hatta periodontitis için risk altındadır, “diye açıklıyor Profesör Zimmer. Elektrikli veya manuel bir diş fırçasının birçok teknik özelliği olsa bile, kendi kendini temizlemez. Ancak mümkün olan en iyi desteği sunar.

3. Efsane: Diş bakımı sakız diş fırçasının yerini alabilir!

“Bir sakız yedikten sonra”, reklamcılığın tavsiye edilmesini öneriyor. Ancak Profesör Zimmer bu efsaneye karşı uyardı: “Şekersiz bir sakız çiğnemesi salyayı harekete geçirir ve böylece diş çürümesinden sorumlu olan ağız boşluğundaki asitleri nötralize eder. Ancak sakız, diğer şeylerin yanı sıra, çürümeye neden olan bakterilerin oynamış olduğu plakları sert bir şekilde temizler. “Bu nedenle, şekersiz sakız diş fırçasının yerini tutamaz. Bununla birlikte, fırçalama şu anda mümkün değilse, örneğin yemeklerden sonra, şekersiz sakız, düzenli olarak kullanıldığında, diş sağlığına anlamlı bir katkı sağlayabilir, “diyor diş hekimi.

4. Mit: diş çürüğü bulaşıcıdır!

Bir insanın mikrop içermediği ve ancak o zaman ağız boşluğunun bakteriler tarafından kolonize olduğu doğrudur. Bunlardan biri diş çürümesine neden olduğu ve çürüklere neden olduğu düşünülen streptococcus mutans’tır. Bu nedenle, bazı diş hekimleri Streptococcus mutans ile kolonizasyondan kaçınmak ve diş çürümelerini önlemek gerektiğine inanmaktadır. Bu stratejinin bir kısmı çocuğunuzu öpmemeniz ve çocuğunuzdan mikrobun bulaşmasını engellemek için kaşıklarını ve düşmüş emziğini yalamamalısınız. Ancak, bu strateji çok kısadır, çünkü ağız boşluğunda 1000’e kadar farklı bakteri türüne kadar yaşamaktayız, bunun önemini çoğunlukla bilmemekle birlikte çoğu bizim için kesinlikle yararlıdır. Çünkü onlar normal sözlü flora aitler ve kendilerini uzun bir evrimle kurmuşlardır. Enfeksiyöz bir hastalık olarak çürüten öneriler, bu normal oral floranın oluşumuna, sonuçların değerlendirilmesinden müdahale ederek müdahale eder. Sadece “kötülük” mikroplarının kurulması için değil, aynı zamanda tüm diğerlerinden etkilenir. Bu arada, Streptococcus mutans hiçbir şekilde diş çürümesine neden olabilecek tek mikrop değildir ve Koch’un bulaşıcı bir hastalığın tanımlanması için gerekli olan postülalık koşullarını karşılamaz. Mutans streptococci’nin yüksek patojenitesi yoktur ve bunların varlığı sağlıkla çok uyumludur ve çürük içermez. Sorun diyet. Besleyici diyetimiz sayesinde bakteriler için ideal koşullar yaratırız. diş çürümesine neden olabilir. Sonuç olarak, sözlü floranın payı büyük ölçüde artar ve ancak o zaman sorun ortaya çıkar. Diş çürüğü bu nedenle diyetle ilişkili bir uygarlık hastalığıdır ve bulaşıcı bir hastalık değildir.

5. Efsane: diş çürüğü dişler için çok kötü değil!

“Sağlıklı süt dişleri sadece yemek için önemli değil. Bunlar dil eğitimi, çene gelişimi için kullanılır, yüksek sosyal öneme sahip ve kalıcı dişler için yer tutucu olarak hizmet “Profesör Zimmer açıklıyor. Bu nedenle, diş hekimi bebek diş bakımı ihmal uyarır ve ağız hijyeni neyin önemli olduğunu açıklıyor: “En kısa sürede ilk bebek dişleri patlak gibi, ebeveynler ince bir film (tüpler yayma) fırça florür çocuk diş macunu ile bu günde bir kez kullanılmalıdır. Çok tatlı değildir ve yaklaşık 500 ppm’lik bir florür içeriğine sahiptir. Bir kez daha, ince bir florür içermeyen çocuğun diş macununu temizlemeli. ”İkinci doğum gününden itibaren Süt dişi miktarını günde iki kez, bezelye ile doldurulmuş bir çocuğun diş macunu ile, uygun rehberlik ve ebeveynlerin kontrolü ile temizleyin. İlk kalıcı diş kırıldığında, daha yüksek florür içeriğine sahip bir diş macunu kullanılmalıdır. Özel Junior Diş Macunu, yetişkin kremleri kadar florür içerir (maksimum 1500 ppm). Ancak, daha hafif bir tadı vardır. Çocuklar genellikle onları daha iyi kabul ederler.

6. Efsane: Çocuklar en kısa zamanda dişlerini temizlemelidir!

İlk bebek dişleri ebeveynler tarafından temizlenir. Üç ila yedi yaşlarında çocuklar, diş bakımı için şakacı olarak kullanılmalıdır. Bu, uzun vadede kabulün arttırılması için önemlidir. Öğrenmesi kolay bir diş fırçalama yöntemi olarak KAI yöntemi özellikle çocuklar için uygundur. Profesör Zimmer, “Ebeveynler yaklaşık sekiz yaşına kadar diş fırçasını izlemeli ve gerekirse temizlemeli” diyor. Çünkü çocuklar sadece senaryoda akıcı olduğu zaman, diş fırçalamayı tam olarak gerçekleştirebilirler.

Efsane 7: Florürler yetişkinler için önemli değildir!

Diş çürümesini önlemek için tutarlı diş hijyeni ve dikkatli bir diyet yeterli değildir. “Diş minesinin çürümesini daha az duyarlı hale getirerek, tanınan yüksek çürük korumasına sahip olduklarından, yeterli florürün sağlanması da önemlidir. Profesör Zimmer, “Bu, sadece süt dişleri olan çocuklar için geçerli değil, aynı şekilde varsayıldığı gibi,” diyor. Florür içeren diş macunları (diş macunları, durulama solüsyonları, jöleler) ayrıca kalıcı dişler üzerinde lokal koruyucu etki sağlar. Ayrıca, florlu tuz kullanımı sağlıklı diş gelişimini ve azalmış çürük duyarlılığını arttırır. Özellikle önemlisi, bir profilaktik önlem olarak florürün yerel eylemidir. Emaye böylece demineralizasyona karşı korunur – yani minerallerin mineden farklı asitlerle ayrılmasından önce. Ayrıca, florür minede minerallerin değiştirilmesini teşvik eder. Bu nedenle florür koruyucu bir kalkan görevi görmez, aynı zamanda çürük hasarında tamir faktörü olarak da görev yapar.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

saç bakımı HACIM VE PARLAKLIK Burada hacimli bir saç için neler ...

Çocuklar İçin Sağlıklı Yemek Çocuklarınızın ve Gençlerinizin Daha ...

Sağlıklı beslenme yolları Sağlıklı Bir Diyet Planlamak, Keyfini Çıkarmak ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?