Hamilelik sırasında faydalı takviyeler

yorum yok
107 okuma
17 Şubat, 2018

Hamilelik süresince vücudun enerji ihtiyacı artar ve giderek farklı besin maddeleri gerekir. Bu nedenle ek ve vitamin takviyeleri her yönden sunulmaktadır. Tekli veya kombine müstahzarlar mevcuttur.

 

Ancak gebelikte hangi Besin takviyeleri gerekli ve gerçekten faydalıdır? Gerekli takviyeleri almadıklarında da ne gibi sonuçlar doğurabilir? Aşağıda, bu soruları sizin için açıklığa kavuşturacağız ve gebe kadınların bu tür takviyeleri alırken neye dikkat etmeleri konusunda rehberlik yapacağız.

 

Hangi takviyeleri gerekli?

Gebelik sırasında vücutta daha fazla folik asit gerekir. Özellikle Erken gebelikte folik asit vazgeçilmezdir. Çocuğu olma arzusunda olan herkes gebelik öncesi takviye almalıdır. Tavsiye edilen günlük doz 400 mikrogram folik asittir. Ayrıca, Hamile kadınların hamile olmayan kadınlara göre yüzde 20 daha fazla iyot gerekir. Bu nedenle, iyotlanmış tuz diyetinizde önemlidir.

 

Folik asit ve iyot, en önemli ve gerekli diyet takviyeleri olup, tek preparat veya kombine preparat (iyot ve folik asit) olarak bulunur ve çevrimiçi olarak kolayca sipariş edilebilir . Diğer takviyeleri normalde isteğe bağlıdır veya dengeli diyetler için gereksizdir.

Tartışmalı ilaveler
Tartışmalı takviyeleri arasında balık yağı (omega-3 yağ asitleri) ve D vitamini var. Bazı çalışmalar, balık yağı erken doğum riskini en aza indirmek gerektiğini göstermiştir. Buna ek olarak, çeşitli çalışmalar, balık yağının çocuk alerjisi riskini azalttığını ve çocuk gelişimini geliştirdiğini göstermiştir. Balık yağı yararları hala tam olarak kanıtlanmış değildir. Bu nedenle hamile kadınlar haftada iki kez balık almalıdır. Sadece balık sevmeyen, balık yağı kapsülleri ile idare edebilir – ve bunlar düşük dozlarda alınır.

Hamile kadınlar güneş ışığına maruz kaldıklarında D vitamini takviyesine ihtiyaç duymazlar . Bununla birlikte, kış aylarında bir D vitamini alımı önerilir. D vitamini damla şeklinde bulunur.

Fazlalıksız takviyeler
Gerekli ve isteğe bağlı besin takviyelerine ek olarak, aslında tamamen gereksiz olan vitamin takviyeleri de vardır. Sağlıklı kadınların ayrıca, gebelik sırasında iyoduna, folik aside ve gerekirse omega-3 yağ asitlerine ve D vitamini gerekir. Diğer tüm takviyeleri normalde gerekli değildir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
ReGoR

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

saç bakımı HACIM VE PARLAKLIK Burada hacimli bir saç için neler ...

1:Herkes iki dakika dişlerini fırçalamalı! Herdecke Üniversitesi'nde diş ...

Çocuklar İçin Sağlıklı Yemek Çocuklarınızın ve Gençlerinizin Daha ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?