Chat Sitesi Kuralları Nelerdir? | AskKenti

Chat Sitesi Kuralları Nelerdir?

yorum yok
1.663 okuma
30 Mayıs, 2018

Chat Sitesi Kuralları Nelerdir?

İnternet üzerinden arkadaşlık kurma son yıllarda çok büyük ölçüde gençlerin ve orta yaşlı kişilerin yalnızlıklarını gidermek için başvurdukları yöntemdir. İnternet sitesi üzerinden kurulan arkadaşlıklar da çoğunluk olarak aktif bir şekilde yazışma yapılabilecek, görüntülü ve sesli olarak görüşme sağlanacak olan sohbet odaları yani chat siteleridir. Bu siteler üzerinden gün içinde binlerce kişi bir biri ile arkadaşlık kurarak yalnız geçirdikleri saatlere samimi sohbetler ederek geçirmektedirler. Sohbet siteleri üzerinden arkadaş edinme ve uzun saatler boyunca sohbet etmek istemenin bir takım kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara uyum sağladıktan sonra kişi tüm boş vakitlerini chat sitesinde sadece bir nick yani bir takma isim kullanarak geçirebilir. Peki, buna göre chat sitesi giriş kuralları nelerdir? Siteye giriş yaptıktan sonra hangi kurallara uymak gereklidir?

Chat Kuralları

  • Sohbet sitesi kurallarına göre sohbet Türkçe olarak edilmesi gerekir. Diğer diller tekli konuşmalarda eğer onay görüyorsa diğer diller ile sohbet edilebilir.
  • Büyük harf ve küçük harf uyumuna dikkat ederek yazışma yapmak gereklidir.
  • Kesinlikle tek büyük harfle konuşmak chat sitesi içinde sakıncalıdır. Çünkü internet ortamında büyük harfle yazışmak bağırmak, sinirlenmek anlamına gelir.
  • Kişi gereksiz yere bir tek cümleyi sürekli olarak tekrar etmemelidir.
  • Seviyesiz bir konuşma tarzı belirlenmemeli kesinlikle edebi bir dil kullanılarak sohbet ortamı oluşturulmalıdır.
  • Kişi muhabbet etmek yani yazışmak istediği kişiye öncelikli olarak yazışmak isteyip istemediğini sormalı ve sohbete bu şekilde başlamalıdır.
  • Konuştuğu kişi ile chat ortamında kişi kesinlikle karşısındaki kişiyi aşağılama, alay etme veya tehdit etme ortamı oluşturmamalıdır.
  • Kişinin karşısındaki birey eğer sohbet etmek istemediğini söylemiş ise, tekrar tekrar yazışma isteği yollayarak kişiyi rahatsız etmemelidir.
  • Siyasi konularda kavgalara varacak derecede tartışma başlatmak veya yandaş aramak, kişileri siyasi görüşünden dolayı aşağılamak ve yargılamak yanlıştır.
  • Seviyeli bir sistemde sohbet edebilmek için yalan söylememek, kişileri girmek istemediği gruplar ve kişiler yanına çekmemek chat ortamlarında uyulması gereken kurallardandır. Bu kurallara uyum sağlanarak sohbet edildiğinde samimi arkadaşlıklar kurulabilir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
ReGoR

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Omegla sohbet   omegla sohbetin amacı, birçok kullanıcının bir ...

Kızlarla WebCam Sohbet   Kızlarla webcam sohbet yapabileceğiniz bir ortam ...

Farklı Şehirler Yeni Arkadaşlıklar: İnsanlar yaşamları sürecinde ara ara ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?